Showing posts with label Generalna proba samoubistva. Show all posts
Showing posts with label Generalna proba samoubistva. Show all posts

Wednesday, April 23, 2025

GENERALNA PROBA SAMOUBISTVA (252. izvođenje)

 


Opet sam pogledao predstavu iako sam priželjkivao da se otkaže - e da bih dobio pare nazad. Preračunao sam se i sada sam u frci. 

Sala je bila puna, ja sam sedeo u I redu, mesto br. 5 levo. Kao i obično, stavio sam vatu u uši pre početka. Žena koja je sa sinom sedela pored mene reče mi: "Pametno vam je to, znate, trebalo je da mislim na vreme...!" I posle je uzela slušalice od mobilnog i stavila ih. 

PREGLED ZABORAVNOSTI I IMPROVIZACIjA

Elem, većina gledalaca je gledala ovo prvi put. Uživali su i noćas je publika bila dobro raspoložena. Niko nije uočio jednu zaboravnost: Ribar (Igor Đorđević) je zaboravio da, na pitanje koliko mu treba da skloni mreže, strug i bubnjeve, kaže:

    - Evo, nemam ni sat, koja sam sirotinja! (Pa tek posle da kaže "2-3 sata".)

Jer to je razlog da mu Lečić pokloni sat dok stoji na mostu i sprema se da skoči. 

Ta omaška nije međutim uticala na tok igre. Svima pričam i niko mi ne veruje da je jednom predstava "Šine" u JDP-u igrana bez jednog glumca: Boris Milivojević se nije pojavio, a Nebojša Milovanović je odigrao i svoju i Borisovu ulogu. Nisu se naime pojavljivali istovremeno, Mislim da sam u publici samo ja to primetio.

Od improvizacija treba spomenuti dve: Advokat (Brstina u četvrtom prerupavanju) je ovog puta rekao:

  - Ako treba, ići ćemo i u Strazbur! 

To je sada baš leglo i dobilo aplauz. Ranije je Brstina pominjao "imamo našeg čoveka u Ujedinjenim Nacijama - dok je Vuk Jeremić bio tamo).

A druga improvizacija je opet Brstinina zasluga i on to ne uradi uvek, ali noćas jeste: kada se Lečić vrati na scenu "posle povraćanja" i žali na čir, onda se Brstina ponekad zeza "a to prođe, a kada ne prođe onda ne prođe", što Lečić toleriše.

Isto tako, Debeli građevinar (opet Brstina) večeras je rekao nešto što ne kaže uvek:

- Ni ja ne volim žene, ali ne morate ubijati, samo im metnete nešto u kafu...! 

Ja uvek volim kada Brstina u telefonskom razgovoru s bratom građevinarom sazna da nije on vikao u slušalicu već Lečić, pa onda pogleda ovog i pripreti mu prstom i kaže: "Nevaljače jedan", ali to se dešava sve ređe.

Opet je došlo do zasmejavanja i Igor Đorđević se kao i obično zacenio u sceni u kojoj ludi psihijatar sa mitraljezom isprepada Dubravku Kovjanić i njega. 

Sada je kraj predstave u gotovo svim pozorištima prilika da se podrže studenti. Posle predstave "Rolerkoster", koju sam napokon video a stalno je rasprodata, glumci su izneli transparent "STUDENTI SU UČINILI SVOJE; A TI?" plus krvave šake. Seka Sablić je izvadila pištaljku na kraju "Lažljivice", Igor Jevtić je pozdravio studente tokom aplauza posle "39 stepenika" i tako dalje. Na 251. izvođenju ove predstave, Brstina je "pumpao gumu na bicklu", a sada je troje glumaca podiglo mobilne telefone. 


 Gledaću i 253. izvođenje.

Tužno je kada se setim koje su sve predstave umrle s glumcima: "Igra parova", "Sviraj to ponovo, Sem", "Trst", "Skakavci", "Hipertenzija"... --> a gledao sam ih redovno, jednom mesečno.

Verovati da ćemo biti u životu makar za samo sedam dana zaista zahteva dobru dozu optimizma.     

THE COOLER (2003 American movie)