Showing posts with label Eurosong. Show all posts
Showing posts with label Eurosong. Show all posts

Tuesday, May 16, 2023

Eurosong 2023


Kako gledam Evroviziju od davnina, na primer od 1982? Kao student po Bolonji, znači onaj koji nije učio, ali izlazi na ispit po 100 puta u semestru, u nadi da će položiti, kao višestruki učesnik Potjere, kao član Mense iz 7. pokušaja:::: važno je glasanje i jedino je ono uzbudljivo. Koliko će nam bodova dati!? Ranije Evrovizije bejahu kao barokni kamerni orkestri, pored neke fontane cvetni aranžmani, a dame u balskim haljinama i gospoda u smokinzima kao da pevaju operske arije, samo što su iza njih dugokosi džezeri orekstra Džemsa Lasta. Glasovi Olivera Mlakara i Helge Vlahović, ili, pak, Branislava Surutke, davali su svemu tome svečanu ozbiljnost. Kao neka Radost Evrope za slaboumne pacijente Čarobnog brega na martinijima nezdravo pomešanim s bensedinima.

A onda dođe digitalizacija. Šoroševi hakeri su uspeli da ne dozvole narandžastioglavom da ponovi slučajan uspeh na poslednjim koliko-toliko pošteno izbrojanim izborima, a neće sada obično glas(ov)anje za Eurosong, pa jebote, ždrijeb u FIFI i UEFI je pošteniji od ovoga bio. Dobro, nije, ali to je dozvoljena hiperbola.

Pa šta je s tim glasovima publike? Kud se dedoše toliki gastosi po austrijama, švajcarskama, nemačkama, svi ti taksisti, fizikalci, baba i deda sere, perači sudova, čistači ulica, tesari, zidari, kamiondžije i pokoji ugostitelji? Sandžak glasovao za BiH i Tursku, Moldavija za Rumuniju, Kipar za Grčku, Estonija za Litvu, Finska za Švedsku - ali šta je ovo? Naš žiri kao na festivalu u Budvi 1991: korneliji kovači, vojkani borisavljevići, leo martini, dunje lanzi i mire adanje polaci poštovali Miljanićev ključ, a ostali balkanski žiriji jok. Nisam video odluke crnogorskog, maćedonskog i bih žirija, da nisu dali Cipranima? I ujke u Australiji podbaciše. Ukrajina je dobila popust prošle godine, a ove Švedska jer --> nije primljena u NATO, važniji je Evrosong. Ukrajina je vodila evidenciju: Milanović ruski spavač, Srbija ruska gubernija, Slovenci zlaja - otud Balkanu 0 poena. Ko zna šta će biti prioritet sledeće godine, možda Tajvan? Siguran sam da sam čuo da je Britanka rekla "dobro veče". Nemoguće da mi se učinilo. A posle toga milkacanićevskog dobroveče, bio sam siguran da je istina konačno počela da prodire u svet i da će nam dati 12 poena.

Snežana Dakić kao komentatorka, to jest - u našem slučaju kako je običaj - u jednoj osobi simultani prevodilac, modni kritičar, komentator i Beograđanka s Vračarske grbe/Dorčola, sasekla je te šljašteće spodobe kako su i zasluživali.


Konačno mi je sinulo na koga mi je ličila pobednica Loreen::: na mladu Lily Tomlin. (Ovde na slici u društvu novinarke Veroslave Tadić /desno/, u vreme dok je ova još radila unutrašnju politiku.)

Glasovi San Marina odoše Italiji, Monaka, pak, Franciji. Kada će Vatikan da sde uključi u natjecanje, a i ajatolahat iz Teherana? Mi u Patrijaršiji već imamo božâ vrećâ za izvoz. A kada se uključe Argentina, SAD, Kanada i Kina, već zamišljam kako se Hrvatska i Argentina pomažu, a naši ugostitelji, pekari i kasiri iz Čikaga lobiraju i cela Amerika glasuje za naše pedere i lezbe, koje uzgajamo kao Čaušesku i Kadar limunove nekoć, samo da ih pokazujemo na Eurosongu, dok kod kuće motkama bijemo nerotkinje u mini suknjama i zakonski vraćamo tradicionalne vrednosti u svaki dom.

THE COOLER (2003 American movie)